sobota 16. novembra 2013


Fajčenie a jeho podpis na zdraví


„Cigaretka na dva ťahy, krátka, silná, ako život....“ kedysi módny doplnok, dnes súčasť života mnohých ľudí. Chvíľkový pôžitok, ale trvalé následky. Niektorí sa teraz asi schuti zasmiali, pretože nie sú presvedčení o trvalých následkoch. Nasledujúce riadky všetkým neveriacim Tomášom možno otvoria oči. 

Doterajšie výskumy a štatistiky potvrdzujú, že v dôsledku fajčenia si až 1/3 ľudí úmyselne skracuje a znehodnocuje život. Rovnako 1/3 príčin všetkých úmrtí majú na svedomí práve tzv. fajčiarske choroby, najmä rôzne typy rakoviny. Okrem toho, že fajčenie zvyšuje riziko vzniku rakoviny pľúc, je aj rizikovým faktorom pre vznik rakoviny úst, hrtanu (hlasivky), hltanu, nosa a dutín, pier, pažeráka, čapíka, obličiek, pankreasu, žalúdka, vaječníkov, mechúra, konečníka,... taktiež sa spája s akútnou myeloickou leukémiou.

Fajčenie zvyšuje riziko srdcových ochorení a mŕtvice

Človek, ktorý fajčí, si výrazne zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení a cievnej 
mozgovej príhody. Toto riziko sa zvyšuje s počtom vyfajčených cigariet a dĺžkou aktívneho fajčenia. Ženy sú vo väčšom ohrození ako muži a najväčšie riziko podstupujú mladé ženy. U nich je znásobené užívaním antikoncepcie. 

Fajčenie poškodzuje pľúca

Fajčenie vážne poškodzuje dýchacie cesty a alveoly (malé vzduchové komôrky), čo môže viesť k problémom s dýchavičnosťou, chronickému kašľu, ťažkostiam s dýchaním a v konečnom dôsledku aj k dlhodobému ochoreniu pľúc. Viac ako 90% úmrtí v dôsledku chronickej bronchitídy a emfyzému (CHOCHP-chronická obštrukčná choroba pľúc) sú dôsledkom fajčenia. Riziko CHOCHP stúpa s počtom cigariet a dobou fajčenia. Dôležitým upozornením je, že tzv. „light“ cigarety s nižším obsahom dechtu tieto zdravotné riziká neznižujú. U dospievajúcich vzniká nebezpečenstvo spomaleného dozrievania pľúc a u dospelých zase strata funkčnosti pľúc v skorej dospelosti. 

Fajčenie spôsobuje ďalšie zdravotné problémy

Fajčenie môže spôsobiť aj zlé prekrvenie rúk a nôh (ochorenie periférnych ciev - PDV), dôsledkom čoho môže dôjsť k obmedzeniu každodenných činností (chôdza) alebo k otvoreným ranám, ktoré sa nehoja. Ešte horšie je však to, keď účinok operácie, ktorá má zlepšiť prekrvovanie končatín je opätovným fajčením zmarená. To je aj dôvod, prečo lekári odmietajú operovať pacientov, ktorí neprestali fajčiť. Tí, ktorí sa cigariet dokážu vzdať natrvalo, majú väčšiu šancu na normálny život. Ženy, ktoré fajčia a prechádzajú obdobím menopauzy, majú nižšiu hodnotu hustoty krvi, čo znamená, že sa u nich zvyšuje riziko zlomenín. Taktiež sa vystavujú riziku reumatoidnej artritídy a sivému zákalu dôsledkom čoho môžu aj oslepnúť. 

Fajčenie ovplyvňuje reprodukčné zdravie

U fajčiarov pretrváva riziko, že budú mať zníženú reprodukčnú schopnosť. Ženy majú problémy s otehotnením a v menopauze, ktorá prichádza spravidla skôr u fajčiarok ako u nefajčiarok, sa prejavujú väčšie negatívne príznaky. Taktiež nesmieme zabúdať na to, že fajčenie môže v tehotenstve ohroziť matku aj dieťa. Môže dôjsť k predčasnému odlupovaniu placenty, čo môže viesť ku krvácaniu, k predčasnému pôrodu alebo akútnemu cisárskemu rezu. Taktiež je pravdepodobnosť, že sa dieťa narodí s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo aj mŕtve, u fajčiarok vyššia. U mužov dochádza k zníženiu pohyblivosti spermií, toxíny menia ich bunkovú štruktúru, čo znemožňuje oplodnenie vajíčka.

Fajčenie poškodzuje pokožku a pleť

Nikotín spôsobuje štrukturálne zmeny pokožky spojené so sivastým zafarbením tváre. U žien podporuje rast ochlpenia. Celkovo sa znižuje kvalita pokožky, stráca elasticitu, objavujú sa rôzne fliačiky na tvári a na ramenách a pokožka vyzerá nezdravo. Fajčiari majú 5-krát viac vrások ako nefajčiari. Zvýšená hladina testosterónu u žien spôsobuje nepravidelnú menštruáciu, u mladých dievčat sklony k nadváhe.

Ak má ešte stále každý fajčiar po zamyslení sa nad týmito riadkami chuť si zapáliť cigaretu, potom im neostáva nič iné, len čakať na prvé zabúchanie na dvere zdravia a nám ostáva popriať im veľa šťastia a ZDRAVIA v ich ďalšom živote. 

„Pomôž si človeče, aj Pánboh ti pomôže“.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára